top of page

Potřebuje projektový manažer certifikaci?

Aktualizováno: 26. 5. 2023

Potřebuje projektový manažer certifikaci? Vyplatí se ji mít? A kterou si teda vybrat?

Otázka, která se mi vrací pořád dokola, tak snad vám tento článek pomůže.

Na začátek se chci se zaměřit jak na přínosy, tak i tzv. překážky (bariéry) při získávání certifikace projektového manažera.


Přínosy certifikace projektového manažera:


Uznání odbornosti: Certifikace projektového manažera je mezinárodně uznávaný standard, který potvrzuje, že máte potřebné dovednosti a znalosti pro úspěšné řízení projektů. To vám může pomoci získat důvěru vašich nadřízených, klientů a kolegů.


Profesionální rozvoj: Certifikační proces vám poskytne příležitost prohloubit své znalosti a dovednosti v oblasti projektového řízení. Budete se učit moderní metody, nástroje a postupy, které vám pomohou zefektivnit svou práci a dosahovat lepších výsledků.


Konkurenční výhoda: Certifikace může zvýšit vaši konkurenceschopnost na trhu práce. Mnoho firem preferuje projektové manažery s certifikací, protože jim dává jistotu, že osoba má potřebné schopnosti a kompetence pro úspěšné řízení projektů.


Networking a příležitosti: Během certifikačního procesu se setkáte s dalšími profesionály v oboru projektového řízení. To vám poskytne příležitost k síťování a výměně zkušeností. Můžete také získat přístup k exkluzivním pracovním nabídkám a profesním příležitostem.


Překážky získávání certifikace projektového manažera:


Náklady: Je to drahé, nebudeme si nic nalhávat. Jestli vám to neplatí firma, tak to zvažujete sakra dlouho. Certifikační programy vyžadují poplatky za školení, zkoušky a obnovu certifikace v pravidelných intervalech. Měli byste zvážit tyto náklady před rozhodnutím o certifikaci.


Časová náročnost: Certifikační proces projektového manažera může vyžadovat značný čas a úsilí. Musíte se připravit na studium, absolvovat školení a projít zkouškami. To může být náročné, zejména pokud máte již plný pracovní rozvrh a jiné závazky.


Riziko omezeného praktického zkušenost: Certifikace projektového manažera se často zaměřuje na teorii a metodologie projektového řízení. Může se stát, že při absolvování certifikace získáte silný teoretický základ, ale může vám chybět praktická zkušenost. Je důležité, abyste si uvědomili, že certifikace je jen jedním z nástrojů a nemusí nahradit praktickou praxi a zkušenosti.


Celkově vzato, certifikace projektového manažera může mít mnoho přínosů, zejména v oblastech jako je profesní uznání, profesní rozvoj a konkurenceschopnost na trhu práce. Je však důležité pečlivě zvážit náklady, časovou náročnost a důsledky omezené praktické zkušenosti.


Nejlepší volba závisí na vašich individuálních cílech, potřebách a prostředí, ve kterém pracujete. Doporučuji si s firmou, kde pracujete vyjednat proplacení, nebo minimálně nějaký příspěvek.


Jo, a kterou certifikaci si tedy vybrat?


O tom bude další článek.

MF
136 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page